Barion Pixel

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Stáčanie kilometrov - ako sa robí a aké sú tresty?

Blog - Stáčanie kilometrov - ako sa robí a aké sú tresty?

Stáčanie kilometrov, respektíve nelegálne manipulovanie s počtom najazdených kilometrov, je celosvetovým problémom. Jedná sa nielen o trestný čin, ale čo je horšie, častokrát je len otázkou pár minút.

Ako stáčanie kilometrov prebieha a aké tresty zaň hrozia sa dozviete v našom článku.

Stáčanie kilometrov vôbec za to nestojí

V prvom rade vám zodpovieme základnú otázku - stojí vôbec stáčanie kilometrov za to? Odpoveď je jasná. Nie.

Stáčanie kilometrov je totižto trestný čin s nemalou pokutou. O tom ale neskôr. Keď sa však niekto rozhodne stočiť kilometre, nie je to vôbec také náročné.

Len v roku 2015 jazdilo na Slovensku až 50 % aút, ktorým niekto externe zasiahol do počtu kilometrov (Zdroj: Autobild). Ak si pritom myslíte, že tzv. „autíčkari” pracujú s podomácky vyrobenými prístrojmi, mýlite sa. Väčšina totižto obsluhuje na mieru vyrobené počítače, ktoré sa nabúrajú do systému auta, vezmú originálne údaje a jednoducho ich pozmenia.

Najznámejším počítačom, ktorý sa pri trestnom čine používa je Digipro. Stojí okolo 14 000 eur, no od roku 2015 sa jeho predaj, napríklad v Nemecku, znásobil. Ak si hovoríte, že ide o veľkú investíciu, opäť sa mýlite. Podľa zdrojov nemeckých diaľničných policajtov sa dokáže zločincom táto suma vrátiť pokojne aj za mesiac.

Tresty sú prísne!

Ako sme spomenuli v úvode, stáčanie kilometrov je trestný čin, ktorý dokáže v konečnom dôsledku zabolieť. A to hlavne finančne.

Pokuty sa pohybujú od 5000 až do 50 000 eur. Zákon je pritom pripravený na všetko. Ak STK zistí, že s vašim autom nie je niečo v poriadku, musí to okamžite nahlásiť, a to pod hrozbou pokuty 300 eur.

Aj pokiaľ by zločincom nenaháňali strach finančné pokuty, môžu dostať odňatie slobody do výšky jedného roka. Pre mnohých je práve tento fakt výstražným trojuholníkom.

Ako si dávať pozor na vozidlá so stočenými kilometrami? Treba si jednoducho prezrieť a overiť históriu kilometrov, ktorá vie najistejšie povedať, či do vášho auto niekto zasiahol a manipuloval s kilometrami.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


OVERENIE VOZIDLA

alebo

Kde nájdem VIN číslo ?

VIN číslo nájdete:

- malý technický preukaz

- velký technický preukaz

- pod čelným sklom vodiča, viditelné z vonku vozidla

- v motorovej časti vozidla

- v priestore dverí alebo stĺpiku dverí

Podporujeme platobné systémy:

  • barion platba kartou
  • platba paypal

Aj vďaka Vám môžeme podporovať neziskové organizácie a občianské združenia.

  • dobry anjel
  • haka
  • overeniekm

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.