Barion Pixel

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Prepis auta a jeho úskalia

Blog - Prepis auta a jeho úskalia

Pred nedávnom som predával svoje auto. Vytvoril som inzerát na autobazar.sk a autobazar.eu a netrpezlivo čakal na záujemcov. Netrvalo dlho kým sa spustil kolotoč obhliadok, overenia vozidla, vyjednávania ceny, kontroly dokumentov až po podpis zmluvy a následné odhlásenie vozidla na nového majiteľa, o čom hovorí tento inšpiratívny príbeh.

S novým majiteľom sme ráno došli na dopravný inšpektorát v Bratislave (klientské centrum). Vytiahli sme si lístoček z automatu, sadli na lavičku a s ešte stále pohodovou náladou trpezlivo čakali. Malá ručička obehla celý ciferník, čas obeda sa tragicky blížil, čo znamená zriedenie pracovníkov za priehradkou na polovicu, tým pádom predĺženie už teraz dlhého čakania. Keďže bola chodba preplnená prepisu- chtivými ľuďmi čakanie bolo, samozrejme, nevyhnutné. Z ľudského hľadiska úplne chápem obedňajšiu prestávku.

Ale, to povestné ale, ktoré napriek všetkej ľudskej empatii visí nad slovenskými úradmi neabsentovalo ani v tomto prípade. Napriek perfektnej, upravenej budove, ktorá značí, že sa jedná o úrad vyspelého, európskeho štátu, spôsob vybavovania už nedosiahol taký pokrok. Je v podstate rovnaký už 25 rokov. Azda najžiarivejším problémom je prehnaná byrokracia. Pre prepis som musel absolvovať zložitý papierový systém, ktorý som si dovolil zhrnúť do pár bodov:

1.) Výber (ne)správneho tlačiva.

Máte na výber tri tlačiva, ktoré zjavne slúžia odhadom na 12 úkonov. Nepovažujete sa za hlupáka a predsa nerozoznávate, ktoré bude pre vás to pravé. Pre šetrenie času neexperimentujete a vypíšete rovno všetky tri nech máme pokoj.

2.) Vypĺňanie údajov o vozidle

Skloníte hlavu pred systémom a ručne vypĺňate údaje o vozidle, ktoré vlastne Dopravný inšpektorát má v elektronickej podobe, keďže ich spravuje.

3.) Vypĺňanie údajov o predávajúcom (majiteľovi)

Hoci vás už trocha bolí ruka aj napnuté nervy, ďalej ručne vypĺňate známe údaje, ktoré vlastne Dopravný inšpektorát má v elektronickej podobe, keďže ich spravuje.

4.) Vypĺňanie údajov o kupujúcom

Hoci v dnešnej dobe dokážu v každej banke jednoducho načítať údaje z vášho OP (veď skoro každý OP obsahuje moderný čip), niektoré štátne inštitúcie ešte nedorástli na túto úroveň. Človek by povedal, že úrady využijú štátnu podporu efektivity ako prvé, či nie?

5.) Výber správneho poplatku v kolkovom automate

Automat na vás vypľuje odhadom 396 možností správnych poplatkov a vy sa v tomto dobrodružstve znova ocitáte na intelektuálnej križovatke. Ktorý druh poplatku je ten správny? Je nepopierateľné, že platbu kartou, či v hotovosti je tak neskutočne ťažké zrealizovať, že to zvládne každý brigádnik v supermarkete. Preto to, samozrejme, nezvládnu policajti a úradníci.

6.) Po tomto trápení s odhlásením, ho musí ešte raz absolvovať kupujúci na svojom Dopravnom inšpektoráte, kde spraví prepis auta na seba.

To znamená nový lístok, čakanie, vypĺňanie, platba atď.

Žmoliac papierik s poradovým číslom som z hlbokej nudy sledoval postaršieho pána a činnosť pracovníčky za priehľadným sklom. Hľadím niekoľko minút na ústne vybavovačky, keď pán zrazu beží von a rýchlo berie iné tlačivo. Nasledujúce minúty ho spolu s pani úradníčkou vypisujú. Dianie znova naberie obrat pri druhom vybehnutí pána. Tento krát beží po kópie tlačív, ktoré zjavne zabudol. V tomto bode si s istotu vravím, že pán je hotový, lenivé poradie sa teda konečne pohne správnym smerom. Je známe, že veľké očakávania plodia veľké sklamania a tu to platilo v celom svojom význame. Keď pán znova vybehne, tento krát ku kolkovému automatu, vážne uvažujem, či si zo mňa niekto nerobí žarty. Hlavou sa mi hnali vážne myšlienky, či by tieto poplatky nemali byť hradené z našich daní, na čo sa pán znova vracia k drzému automatu a so zjavne dosť pokazenou náladou sa snaží naskenovať kolok pre uznanie sumy a výber správneho poplatku. Kto kolkový automat už párkrát použil úplne chápe pánove rozpaky. Na obrazovke triliarda možností, zmätený výraz a nakoniec nesprávny tip. Pán už vedie k automatu pracovníčku. Rýchle vyriešenie problému sa nekoná, keďže automat neposlúcha ani takú povolanú osobu. Zrazu pána duchaprítomne posiela po kolok na poštu, ktorá je našťastie priamo v budove. Počas toho, ako pán vybavoval kolok na pošte, si pani úradníčka užívala malú, umelú pauzu. Jednoducho sedela na vyhriatej stoličke a trpezlivo čakala nešťastného pána. Žial asi systém nepovolí súbežne spracovávať viac klientov? Po bleskových 24 minútach je jeden čakajúci vybavený. Tomu sa vraví efektívny systém.

Tento príbeh názorne ukazuje, že naše úrady zamrzli v časoch Márie Terézie. Ako aktívny občan som zostavil jednoduchý postup, pomocou ktorého by sa všetko vybavilo rýchlo, jednoducho a bez zbytočných problémov.

 1. Zoberiete si lístok a počas čakania na vaše poradie absolvujete na parkovisku obhliadku, kde policajt overí VIN číslo vozidla.
 2. Pracovníčka sa jednoducho spýta, čo potrebujete riešiť (v našom prípade prepis auta na nového majiteľa)
 3. Pracovníčka naskenuje OP predávajúceho aj kupujúceho do systému (keďže skoro všetci vlastníme OP s čipom ale každý OP má aj kód na zadnej strane v ktorom sú všetky potrebné údaje)
 4. Pracovníčka zadá do systému ŠPZ, na základe ktorého jej systém Dopravného inšpektorátu vyhodí všetky údaje o vozidle
 5. Pracovníčka vyberie úkon: prepis na nového majiteľa
 6. Predávajúci a kupujúci sa podpíšu elektronickým podpisom, čo je dnes realitou už v každej banke.
 7. Kupujúci priloží platobnú kartu k terminálu na čo je strhnutý správny poplatok.
 8. Potvrdenie o prepise je doručené do mailovej schránky predávajúceho a kupujúceho
 9. Pracovníčka vydá nový, veľký TP kupujúcemu

Neuveriteľne rýchle a jednoduché riešenie. Vozidlo máme prepísané za pár minút.

To isté by kupujúci vôbec nemusel znova absolvovať na DI pre prihlásenie auta na seba. Potrebná nie je dokonca ani nová ŠPZ. A vôbec, načo? Len aby tam bolo namiesto BA GA? Pri ponechaní by mohol bežný občan ušetriť 33€ za novú ŠPZ a samozrejme aj nejaký ten čas.

Pre popísanie efektívnejšieho postupu nemusí byť človek povolaný taktik. Stačí zdravý sedliacky rozum a všetci by sme mali jednoduchší aj lacnejší život a k tomu príjemný pocit zo služby štátu občanovi.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


OVERENIE VOZIDLA

alebo

Kde nájdem VIN číslo ?

VIN číslo nájdete:

- malý technický preukaz

- velký technický preukaz

- pod čelným sklom vodiča, viditelné z vonku vozidla

- v motorovej časti vozidla

- v priestore dverí alebo stĺpiku dverí

Podporujeme platobné systémy:

 • barion platba kartou
 • platba paypal

Aj vďaka Vám môžeme podporovať neziskové organizácie a občianské združenia.

 • dobry anjel
 • haka
 • overeniekm

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.