Barion Pixel

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Ako funguje leasing a aké má formy?

Blog - Ako funguje leasing a aké má formy?

Pokiaľ ste už v minulosti kupovali auto, pravdepodobne ste už o leasingu počuli. Používa sa v prípadoch, keď nemáte dostatok peňazí na kúpu auta a jednoducho si ich požičiate.

Kľúčové však je, aby ste vedeli rozdiel medzi leasingom a úverom a tiež, aké práva a povinnosti z leasingu vyplývajú.

Leasing a jeho formy

Ak sa rozhodujete nad kúpou vozidla, stretnete sa s finančným a operatívnym leasingom. Existuje hneď niekoľko rozdielov medzi týmito dvomi alternatívami leasingu a určite vám odporúčame o nich vedieť čo najviac.

Finančný leasing vám umožní okamžitú kúpu vozidla, no starostlivosť o vozidlo vo forme údržby, poistenia a iných, je vašou povinnosťou. Až po poslednej splátke získavate právo predom stanovenú vec, vo vašom prípade auto, odkúpiť. Až v tom momente sa vozidlo skutočne stáva vaším.

Operatívny leasing je oproti tomu finančnému len formou prenájmu. Ak teda nechcete vozidlo kupovať, ale si ho len prenajať, je tou lepšou alternatívou. Všetky vyššie spomenuté starosti späté s vozidlom spadajú pod prenajímateľa. Akonáhle skončí operatívny leasing, vozidlo je vymenené za nové, samozrejme, v prípade, že leasing chcete predĺžiť.

Operatívny leasing je podstatne drahší ako ten finančný, z toho aj vyplýva jeho využitie väčšími firmami a nie jednotlivcami.

Leasing alebo úver?

Kľúčový rozdiel medzi leasingom a úverom je jednoduchý. Ak kupuje na úver, majiteľom vozidla sa stanete okamžite. Ak zase chcete financovať kúpu formou leasingu, majiteľom je leasingová spoločnosť až do momentu poslednej splátky.

Leasing, na druhej strane, ponúka miernejšie podmienky pre získanie. Nemusíte hľadať ručiteľa, dokladať výšku príjmu a je administratívne nenáročný - narozdiel od úveru.

Leasing je tiež pre finančné inštitúcie menej rizikový a v prípade problémov so splácaním sa veriteľ rýchlejšie dostane k svojmu majetku.

Niektorí ľudia vnímajú ako nevýhodu leasingu nutnosť mať nejaký vlastný kapitál, alebo zloženie akontácie. Záleží to však od leasingovej spoločnosti.

Či už sa rozhodnete pre leasing, alebo úver, musíte vopred vedieť do čoho idete, aké budete mať práva a povinnosti a v prvom rade, čo si musíte pripraviť. Dúfame, že vám v tom náš článok pomohol.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


OVERENIE VOZIDLA

alebo

Kde nájdem VIN číslo ?

VIN číslo nájdete:

- malý technický preukaz

- velký technický preukaz

- pod čelným sklom vodiča, viditelné z vonku vozidla

- v motorovej časti vozidla

- v priestore dverí alebo stĺpiku dverí

Podporujeme platobné systémy:

  • barion platba kartou
  • platba paypal

Aj vďaka Vám môžeme podporovať neziskové organizácie a občianské združenia.

  • dobry anjel
  • haka
  • overeniekm

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.