Barion Pixel

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Overenie PZP

Blog - Overenie PZP

Povinné zmluvné poistenie je v našom štáte zo zákona povinné pre každého držiteľa motorového vozidla. Štát tak prikazuje z dôvodu ochrany poškodeného pri dopravnej nehode či inom nešťastí. Plynúc zo zmluvného poistenia prepláca poisťovňa poškodenému vzniknutú škodu pri dopravnej nehode. Tento systém platí pri nehodách na území Slovenskej republiky a dokonca aj vo vybraných zahraničných štátoch (štáty EÚ, iné štáty podľa dohody poisťovne). Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé vozidlo na Slovensku a to z dôvodu ochrany poškodeného. Držiteľ vozidla si PZP platí na dobu jedného roka. V súvislosti s PZP nám vzniká niekoľko praktických otázok. Jednou z nich je aj otázka overenia platnosti poistenia.

Prečo je overenie platnosti PZP také dôležité?

Zavedené a platné PZP je veľmi dôležité z dvoch hľadísk. Za prvú hrozbu by sme mohli považovať práve fakt, že táto povinnosť nám plynie zo zákona, čo znamená, že jej nedodržanie je trestané mastnou pokutou udelenou príslušnými úradmi. Ďalším nemalým problémom je práve škodová udalosť. Dopravné nehody sú na cestách každodennou realitou. Pre spôsobenie prípadného problému nemusíte zažiť žiadnu veľkú dopravnú nehodu. Stačí aj malý ťuk na parkovisku. Bez poistenia ste nútený hradiť spôsobené škody na majetku či zdraví z vlastného vrecka, pričom majú úrady na čele s poškodeným právo náhradu škody vymáhať. Ak je škoda hradená pomocou poistenia vyjde vás takáto nepríjemná záležitosť v konečnom dôsledku o dosť lacnejšie.

Ako zistím že má auto platné PZP?

Z vyššie popísaných dôvodov je overenie platnosti PZP skutočne dôležité. Zistenie platnosti poistenia je v podstate celkom jednoduché. Túto dôležitú informáciu o vozidle môžete zistiť pomocou pár kliknutí za pár sekúnd. Ako prvé kliknete na portál www.skp.sk. SKP je skratka pre Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Na portáli možno na jednom mieste zistiť všetky potrebné informácie o vašom PZP a to jednoducho pomocou evidenčného čísla vášho vozidla, zadaného do príslušného poľa. Výsledkom overenia ŠPZ sú overené informácie priamo z poisťovne. Informácie pochádzajú z prvej ruky, takže o ich pravdivosti nemá zmysel pochybovať. No aj tu nám svieti jeden výkričník. Informácie z poisťovne sú totiž vo veľa prípadoch aktualizované až po nejakom čase. Tento časový úsek sa môže vyšplhať dokonca na jeden celý mesiac. Odporúčam akosi podvedome rátať s týmto rizikom systému. Možno sa tak vyvarovať zbytočných obáv. Portál je určite spoľahlivý, avšak o tejto jeho praktike je dobre vedieť skôr než sa zahryznete do riešenia neplatného PZP.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


OVERENIE VOZIDLA

alebo

Kde nájdem VIN číslo ?

VIN číslo nájdete:

- malý technický preukaz

- velký technický preukaz

- pod čelným sklom vodiča, viditelné z vonku vozidla

- v motorovej časti vozidla

- v priestore dverí alebo stĺpiku dverí

Podporujeme platobné systémy:

  • barion platba kartou
  • platba paypal

Aj vďaka Vám môžeme podporovať neziskové organizácie a občianské združenia.

  • dobry anjel
  • haka
  • overeniekm

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.