Barion Pixel

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Overenie km auta

Blog - Overenie km auta

Overenie km vozidla je dnes nutnosťou. Podvodníci majú v dnešnej dobe rôzne páky na vytvorenie dojmu mladšieho, zachovalejšieho vozidla, ako v skutočnosti je. Okrem vonkajších kozmetických úprav je azda najnebezpečnejšou úpravou práve stáčanie kilometrov. Podľa odborníkov je v tejto oblasti na Slovensku alarmujúci stav. Stočené kilometre má odhadom až každé piate vozidlo predávané v ojazdenom stave.

Pre uvedenie konkrétneho a skutočného príkladu z praxe: overované vozidlo bolo dovezené 27.4.2015 so stavom 156 996 najazdených kilometrov. Kontrolu STK absolvovalo vozidlo presne 12.5.2017. Kontrola ukázala, že vozidlo má najazdených 201 200 kilometrov. 21.6. 2017 bolo auto predané do bazáru kedy bol počet najazdených kilometrov údajne 162 000. To nasvedčuje tomu, že už pôvodný majiteľ sa v snahe zvýšiť cenu vozidla pohral s kilometrovníkom. Nakoniec sa vozidlo 23.6. 2017 ďalej predávalo v bazáre a to v stave 100 000 najazdených kilometrov. To značí, že aj bazár si spravil na vozidle svoje.

Prečo je kontrola km tak dôležitá?

Nebezpečenstvá plynúce zo stáčania kilometrov možno dlho menovať. Okrem toho, že opotrebované auto nám je predané za nezodpovedajúcu cenu, môže mať takéto nebezpečné počínanie podvodníkov aj život ohrozujúce následky. A to z dôvodu servisných intervalov, ktoré v prípadne falošných údajov o vozidle nie sú dostačujúce. Z tohto dôvodu môže dôjsť k nečakaným poruchám na vozidle, ako sú napríklad opotrebované rozvody. Tie sa môžu počas jazdy zničiť a vytvoriť tak reálnu hrozbu smrteľnej nehody.

Nie je stáčanie km na Slovensku trestné?

Keďže pri stáčaní kilometrov dochádza k ohrozovania bezpečnosti kupujúceho k čomu sa pridáva aj nepekný finančný podvod, je v našej krajine takýto čin trestne postihnuteľný. V zákonníku si síce táto rozšírená problematika vyhradila svoje miesto, avšak účinnosť tohto zákona je prakticky nulová. A to z dôvodu nedokázateľnosti trestného činu. Vo väčšine prípadov neexistujú postačujúce dôkazy pre odsúdenie páchateľa. Hoci je stáčanie bežnou praxou u predajcov áut, bežným už nie je, že im to raz bude skutočne dokázané a náležite potrestané. Úrady a polícia zostávajú bezmocné a problém už nevyrieši snáď nik.

Overenie vozidla

Na Slovensku sú podvodnícke praktiky bežným javom. Ide o veľmi zložitý, v globále ťažko riešiteľný problém. Bez dôkazov niet trestného činu a teda ani práva potrestať. Väčšina kupujúcich overovaniu vozidla nevenuje príliš veľa pozornosti práve z dôvodu toho, čo stojí v zákonníku. Ako sme už vyššie popísali, keď po čase kupujúci zistí, že s autom nie je všetko v poriadku, predajcovi to už nik nedokáže, preto ho tento zákon nedostihne. Odporúča sa, aby si každý jednotlivec chystajúci sa na kúpu ojazdeného auta dané vozidlo dôkladne preveril. Overenie vozidla ako takého musí byť hĺbkový proces. Od preverenia predajcu až po preverenie konkrétneho modelu a jeho pôvodu. Stáčanie kilometrov je ťažko zistiteľné aj pre odborníkov, nieto keď pred týmto problémov stojí bežný zákazník. Nutnosť overenia km vozidla je neklamná, avšak ťažko prevádzateľná. Pre vlastnú bezpečnosť rovnako ako peňaženku by sme však tento proces aj napriek jeho prvotnej zložitosti nemali za žiadnych okolností zanedbať.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


OVERENIE VOZIDLA

alebo

Kde nájdem VIN číslo ?

VIN číslo nájdete:

- malý technický preukaz

- velký technický preukaz

- pod čelným sklom vodiča, viditelné z vonku vozidla

- v motorovej časti vozidla

- v priestore dverí alebo stĺpiku dverí

Podporujeme platobné systémy:

  • barion platba kartou
  • platba paypal

Aj vďaka Vám môžeme podporovať neziskové organizácie a občianské združenia.

  • dobry anjel
  • haka
  • overeniekm

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.